Nočná fotografia

 

Ak si kupujete aparát a plánujete občas fotografovať v noci, dohliadnite na to, aby mal možnosť exponovať jeden záber aspoň približne 16 sekúnd. (4 sekundy sú úplné minimum a aj to je niekedy málo.) 

Pri snímaní v noci budete potrebovať aj statív. V núdzi – ak statív nemáte – sa fotoaparát dá položiť na nejaký múrik a tak fotografovať.

Máte na to chuť? Hor sa do noci a skúšajte. Digitálny aparát vám všetko hneď ukáže, takže ľahko zistíte, či vás výsledok uspokojil, alebo treba snímku opakovať.

Nočná fotografia je zaujímavá oblasť. Na jednej strane je o fotografii známe, že potme sa fotografovať nedá, alebo sa fotí ťažko. No na druhej strane platí, že ak budete fotografovať v noci, môžete získať neopakovateľné zábery, aké by sa cez deň vôbec nedali snímať.

Nočná fotografia vyžaduje statív, alebo inú pevnú oporu pre fotoaparát, pretože čas expozície býva dlhý – niekoľko sekúnd, ba aj desiatok sekúnd. Expozícia sa navyše nedá určiť meraním, musíte odhadovať metódou pokus – omyl. Práve preto je nočná fotografia priam ideálna pri snímaní digitálnym fotoaparátom. Hneď vidíte výsledky.

Základný tip pre nočnú fotografiu znie: nastavte citlicosť (ISO) na minimum, ako sa dá. Fotoaparáty totiž v tme nastavia automaticky čo najvyššiu citlivosť, aby skrátili expozíciu. Tak však vzniká šum, ktorý je na fotke značne rušivý – a zbytočný.

Druhá nutnosť je: vypnite blesk! Digitálny fotoaparát často zapne blesk automaticky, ak je prítmie. Zrušte to. Bežný blesk nedosvieti viac, ako na 2 až 4 metre. Preto sa pri nočnej fotografii neoplatí mať ho zapnutý. Naopak, ublíži. Osvetlí vzduch pred objektívom, kde sa často nachádzajú prachové zrnká, či iné miniatúrne nečistoty. Tie sa potom na fotke zjavia ako menšie, či väčšie rušivé svetlejšie krúžky a fľaky.

Nočná fotografia je v dobe digitálnych fotoaparátov celkom jednoduchá vec. Kým sa fotilo na filmy, trvalo dlho, pokiaľ vám z laboratória vrátili vyvolaný výsledok. Až potom ste sa dozvedeli, či váš nočný výlet mal, vôbec význam. S digitálnym aparátom vidíte výsledok okamžite a podľa neho okamžite volíte ďalšie nastavenia.

Prečo tak zdôrazňujem možnosť vidieť hneď výsledok? Pretože pri nočnej fotografii ide takmer vždy len o experiment. Pre každú scénu je nutné urobiť najskôr skúšku.

Poriadny nočný záber spravíte len so statívom. Ak statív nemáte, dá sa síce aparát núdzovo niekam oprieť, ale to veľmi zúži možnosti pri fotení.

Nočné zábery mesta sa síce niekedy dajú zvládnuť aj kratšími časmi, napríklad pol sekundou, ale výsledok nebude presvedčivý. Najefektnejšie zábery získate vtedy, ak objektív poriadne pricloníte a čas expozície tým „vyženiete“ až na niekoľko sekúnd, či dokonca desiatok sekúnd.

Takto dlhý čas expozície v digitálnej fotografii však prináša badateľný nárast obrazového šumu. Nedá sa proti tomu nič robiť, iba o tom vedieť. Niektoré fotoaparáty však majú režim potlačenia vzniku tohto šumu, takže ak takú možnosť máte, určite ju aktivujte. Fotky budú lepšie.

Väčšina digitálnych aparátov má možnosť ručne nastaviť, pri akom druhu svetla fotíte – pre nočné snímky v meste nastavte umelé svetlo, alebo svetlo fluorescentných lámp. Ideálne je nastaviť tento parameter ručne.

Ak máte statív, skúste si spraviť si krátky výlet do mesta práve v noci. Efektné fotky vás odmenia.

Zdroj:https://digi-foto.sk/ako-fotografovat/nocna-fotografia/

 

 

Taktiež si svoje fotografie vieme upraviť pomocou Photoshopu ako pomocou tohto videa:

Mám záujem o fotografovanie sa?

Napíšte nám :)